Pierwsza Komunia Św. - maj 1948 r. wgm Joanna Majdan - Gajewska Arcymistrzowski stolik liderów na scenie gm Mateusz Bartel Catering po turnieju gm Aleksander Miśta wgm Joanna Dworakowska Sala gry gm Jurij Zezulkin

J. Żemantowski – nasz patron

Jacek Żemantowski ur. 18 lutego 1939 r. w Stalowej Woli. Najdłużej urzędujący Prezes Polskiego Związku Szachowego (1988-2000)

Rodzina Żemantowskich po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., przyjechała z carskiej zsyłki i osiadła w Radomiu. Dziadek – Józef otrzymał pracę na kolei a jednocześnie zajmował się stolarstwem w warsztacie obok swego domu. Jednym z trzech jego synów był ojciec Jacka – Bronisław, który przez wiele miesięcy torturowany w lochach radomskiego gestapo, tylko dzięki swojej głębokiej wierze i sile charakteru przeżył do roku wyzwolenia. Zmarł w radomskim szpitalu i został pochowany w rodzinnym grobie obok ojca i siostry. W 1949 r. aresztowano jego matkę. W całkowicie sfingowanym procesie, tzw. „jugosłowiańskim”, skazano ją na wieloletnie więzienie. W 1956 r. została zrehabilitowana.

Najtrudniejsze lata swego dzieciństwa Jacek spędził w Radomiu pod opieką babci, a później swego stryja Józefa. Od dziecka interesował się sportem. Grając w zespole DWP Warszawa zdobył w 1954 r. tytuł drużynowego wicemistrza Polski. W 1961 r. ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim UW. Jako szermierz stołecznego klubu AZS AWF był siedmiokrotnym medalistą mistrzostw kraju we florecie i szpadzie, brązowym medalistą Uniwersjady w Budapeszcie (1965 r.) oraz międzynarodowych mistrzostw Skandynawii w szpadzie (1966 r.). Jeszcze jako sportowiec chwycił za dziennikarskie pióro.

Wiosną 1966 r. wygrał konkurs na prezenterów Dziennika Telewizyjnego, a jesienią otrzymał etat w redakcji sportowej TVP. W 1968 r. zdobył nagrodę „Złotego Ekranu” i „Złotego Pióra”. Był związany z „Expresem Wieczornym”, „Sztandarem Młodych”, „Sportowcem”, „Lekkoatletyką”, „Razem”, „Płomykiem”, „Tempem”, „Przeglądem Sportowym” i Telewizją Polską. Był także wiceprezesem Polskiego Związku Szermierczego. Jako Prezes Polskiego Związku Szachowego powołał do życia Akademię Szachową. Był inicjatorem założenia ponad stu UKS-ów w dyscyplinie szachowej. Z jego inicjatywy rozpoczęła się także w 1977 r. akcja „Wakacje z szachami”. Współtwórca i współorganizator „Królewskiego Gambitu Radomia”. Zmarł nagle 4.06.2002 r. w wieku 63 lat.