Na ekranach telewizyjnych Wizyta w domu dziecka Karpow - Fiszer Folder organizacyjny gm Paweł Jaracz Puchar Dyrektora Trofea J. Żemantowskiego gm Jurij Zezulkin wim Maria Szymańska

Historia w pigułce


2015  r. – XVIII Królewski Gambit Radomia  Po czterech latach ponownie daje znać o sobie w KGR  Mateusz Bartel triumfując w Radomiu po raz czwarty i kontrolując od początku jego przebieg. Wśród Pań zwycięża Joanna Majdan-Gajewska. Na duże słowa uznania zasłużyły Panie Karina  Szczepkowska-Horowska i Monika Soćko, które bezpośrednia z Mistrzostw Europy Kobiet w Gruzji lądując o godz 6.30 na lotnisku w W-wie już 0 godz. 10.15 zasiadły przy szachownicach w Radomiu. W grupie B po raz pierwszy zwyciężył zawodnik spoza Polski, Gryhori Kyrychenko ze Lwowa, 7.0 pkt, minimalnie tylko dodatkową punktacją wyprzedził drugiego w klasyfikacji Tadeusza Guzińskiego z Radomia.
2014  r. – XVII Królewski Gambit Radomia. Bartosz Soćko  po raz trzeci wygrał KGR. Wyraźny triumf bez porażki 7.5 pkt, przy trzech remisach kończy z przewagą 0.5 punktu nad następnym w klasyfikacji  Michałem Luchem 7 pkt Zaś po  raz pierwszy odwiedziła Radom WGM Karina
Szczepkowska-Horowska i wygrała wśród Pań, ustępując zwycięzcy tylko o 1/2 punktu zajmując w klasyfikacji generalnej wysoką 6 – tą pozycję.
W gr. B najlepszym okazał się zawodnik z Radomia Bartosz Chebda.
 2013  r. – XVI Królewski Gambit Radomia. Zwyciężył Grzegorz Gajewski, który pojawił się na turnieju ze swą żoną Joanną i kilkumiesięczną
Hanią. Łowcami nagród okazała się pięcioosobowa rodzina Państwa Soćków, z których czworo zajęło miejsca w ścisłej czołówce gr. A i B.

 2012  r. – XV Królewski Gambit Radomia.  Po raz 15  najlepsi szachiści w naszym kraju przystąpili do zmagań w Królewskim Gambicie Radomia, który zbiegł się z 10. rocznicą śmierci jego patrona Jacka Żemantowskiego. Swoją obecnością zmagania zaszczycili członkowie jego rodziny. Aż 19 arcymistrzów zmagających się o główne trofeum, rekordowy średni ranking pierwszych dziesięciu zawodników – 2596 pkt, a pierwszej dwudziestki 2544pkt, możliwość obserwowania w internecie zmagań na żywo  z czterech szachownic oraz niezła pula nagród – jubileuszowy Królewski Gambit na pewno zostanie zapamiętany w naszym regionie na długo. Okazały puchar prezesa Polskiego Związku Szachowego Tomasza Sielickiego zgarnął w tym roku Robert Kempiński. W końcowej klasyfikacji okazał się lepszy od Mateusza Bartla oraz Bartłomieja Maciei. Najlepszą przedstawicielką płci pięknej była Joanna Majdan-Gajewska. Najlepszym z radomian był Marcin Pomagalski z MDK-u Radom. Pierwszą lokatę w grupie B, wywalczyła Weronika Posuniak z MDK-u.

 2011  r. – XVI Królewski Gambit Radomia. Co się odwlecze to nie uciecze. Pod nieobecność Moniki i Bartosza Soćków, którzy z przyczyn rodzinnych nie zjawili się w Radomiu, znać o sobie jak dwa i trzy lata wstecz dali Mateusz Bartel i Joanna Dworakowska. Pan Mateusz prowadził od początku i po 8-miu rundach już mógł czuć się zwycięzcą mając 1.5 pkt. przewagi, a remisując w IX rundzie ostatecznie wygrał XIV KGR przed Pawłem Jaraczem i Bartłomiejem Macieją.  Godnym odnotowania jest świetny wynik osiemnastoletniego Michała Matuszewskiego, który zajął bardzo wysokie 4 miejsce. Najlepsza zawodniczka Joanna Dworakowska zajęła w klasyfikacji generalnej wysokie 10 miejsce. Rękawice podjął też Prezes PZSzach Tomasz Sielicki dzielnie walcząc przez V rund  (musiał wcześniej powrócić do W-wy)
 
2010  r. – XIII Królewski Gambit Radomia. Nie udał się hat trick Joannie i Mateuszowi (zwycięzcom KGR ostatnich dwóch edycji). Pani Joanna tym razem była druga, a Mateusz ósmy. Bezkonkurencyjna stała się rodzina Państwa Soćków. Bartosz prowadził od startu do mety, zaś Monika zajęła bardzo wysokie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej!, wygrywając  oczywiście klasyfikację kobiet. Był to najsilniejszy ze wszystkich gambitów turniej. Udział wzięło 17 arcymistrzów !!!, a średni ranking 1-szej dziesiątki wyniósł 2581 !  Pod nieobecność nowego Szefa PZSzach, Tomasza Sielickiego honory współgospodarza pełnił Sekretarz Generalny Tomasz  Delega.

2009 r. – XII Królewski Gambit Radomia. Podobnie jak przed rokiem zwyciężają gm. Mateusz Bartel w klasyfikacji generalnej i wgm. Joanna Dworakowska wśród Pań. Głównym trofeum po raz pierwszy nie jest Puchar Prezesa lecz po prostu Puchar PZSzach. W związku przebywa kurator przygotowujący organizację do nowych wyborów gdyż poprzednie zostały unieważnione z powodu niewłaściwego ich przygotowania.

2008 r. – XI Królewski Gambit Radomia. Najlepszym okazał się debiutant radomskiego turnieju gm. Mateusz Bartel.

2007 r. – X Królewski Gambit Radomia. Miał charakter szczególny bo jubileuszowy. Jedno-cześnie towarzyszyła mu piąta rocznica śmierci naszego patrona Jacka Żemantowskiego. Najsilniejszy z dotychczas rozegranych. Średni ranking pierwszych 10-ciu zawodników wynosi 2561, a pierwszych 20-tu 2509 pkt. Uczestniczyło 13 arcymistrzów i 12 mistrzów międzynarodowych.

2006 r. – IX Królewski Gambit Radomia rozegrany w innym niż zwykle majowym terminie (październik) jest imprezą towarzyszącą jubileuszowi 80-lecia powstania PZSzach. Jednym z zawodników biorących czynny udział turnieju jest Prezes PZSzach – Janusz Woda.

2005 r. – VIII Królewski Gambit Radomia. Nowym prezesem w Polskim Związku Szachowym zostaje Janusz Woda i on też podejmuje się patronować od tego roku radomskiej imprezie.

2004 r. – VII Królewski Gambit Radomia. W gronie 10-ciu arcymistrzów pojawia się na imprezie najwybitniejszy, pierwszy polski gm. Włodzimierz Schmidt.

2003 r. – VI Królewski Gambit Radomia. Dla uczczenia pamięci Jacka Żemantowskiego, wieloletniego Prezesa Polskiego Związku Szachowego, turniejowi nadano nazwę – Królewski Gambit Radomia im. Jacka Żemantowskiego. Patronat nad turniejem  obejmuje nowy  Prezes PZSzach Przemysław Gdański.

2002 r. –  V Królewski Gambit Radomia. Turniej obchodzi swój jubileusz. Bierze  w nim udział 11 arcymistrzów. W kilka tygodni po KGR w dn. 4 czerwca odchodzi od nas na zawsze jego współorganizator śp. Jacek Żemantowski.

2000 r. – IV Królewski Gambit Radomia. Na prośbę Jacka Żemantowskiego w nazwie pomija się jego nazwisko i staje się po prostu turniejem o Puchar Prezesa PZSzach. Gościem honorowym turnieju jest wielokrotny mistrz świata Anatolij Karpow. Rozgrywa on symultanę na 25 szachownicach, a także wręcza nagrody zwycięzcom Gambitu. W symultanie biorą udział znane osobistości naszego kraju min. ówczesny w-ce Marszałek Sejmu R.P. Marek Borowski, prof. Tadeusz Iwiński i Janusz Korwin-Mikke. Patronat nad turniejem przejmuje nowo wybrany Prezes PZSzach Stanisław Łobaziewicz.

1999 r. – III Królewski Gambit Radomia. Turniej rozgrywany jest już w obsadzie międzynarodowej co uwidacznia się od tego roku w jego nazwie. Imprezą towarzyszącą jest symultana rozegrana przez Prezesa PZSzach  Jacka Żemantowskiego z młodzieżą.

1998 r. – II Królewski Gambit Radomia. Turniej szybko uzyskuje uznanie wśród szachistów. W drugiej edycji udział bierze blisko 150 zawodników, w tym 4 arcymistrzów.

1997 r. – I Królewski Gambit Radomia. Patronat nad turniejem obejmuje Prezes PZSzach. Jacek Żemantowski, a turniej przyjmuje nazwę Królewski Gambit Radomia Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Prezesa PZSzach Jacka Żemantowskiego.